Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza pomaga w zachowaniu naturalnych zębów, jej zadaniem jest bowiem rozpoznawanie i leczenie chorób zębów i przyzębia.

LECZENIE PRÓCHNICY

LECZENIE PRÓCHNICY PROSTEJ

Leczenie próchnicy prostej (ubytków w twardych tkankach zęba) sprowadza się do oczyszczenia zęba z tkanek objętych próchnicą oraz szczelnego wypełnienia ubytku specjalnym materiałem. Najczęściej do wypełnień (plomb) używa się światłoutwardzalnych lub chemoutwardzalnych materiałów kompozytowych, które gwarantują wypełnieniu estetyczny wygląd i trwałość.

W przypadku, gdy ubytek tkanek zęba jest bardzo rozległy, zamiast tradycyjnych wypełnień stosuje się porcelanowe lub kompozytowe wkłady i nakłady koronowe inlay/onlay. Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków, a następnie wkleja do odpowiednio przygotowanego ubytku. Służą do tego specjalne cementy, które zapewniają dobrą szczelność i nie ulegają wypłukaniu. Inlay/onlay mają wiele zalet. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie, wiernie odwzorowują pierwotny kształt anatomiczny zęba i jego kolor, dzięki czemu odbudowany z ich pomocą ząb wygląda bardzo naturalnie. Są jednak droższe od wypełnień tradycyjnych.

REMINERALIZACJA TWARDYCH TKANEK ZĘBA

Jest to metoda nieinwazyjna, którą stosuje się jedynie w początkowym stadium rozwoju próchnicy (próchnicowe plamki na zębach). Leczenie polega na wcieraniu w powierzchnię zęba dotkniętego chorobą preparatu zawierającego fluor. Zabieg należy powtarzać co kilka dni, aż do ustąpienia zmian próchnicowych

LECZENIE KANAŁOWE (ENDODONTYCZNE)

Konieczność takiego leczenia zachodzi wówczas, gdy rozwijająca się próchnica zaatakuje miazgę zęba, doprowadzając do jej uszkodzenia, martwicy lub rozpadu. Trwa ono znacznie dłużej, wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, ale jest jedyną szansą na uratowanie zęba. Kolejnymi etapami leczenia kanałowego są:

  • usunięcie z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi,
  • mechaniczne poszerzenie kanałów i ich odkażenie,
  • szczelne wypełnienie kanałów specjalnym materiałem.

Prawidłowo wyleczony ząb, mimo że jest już martwy i znacznie słabszy, pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych niepożądanych objawów.

Wieloletnia tradycja

Własna pracownia protetyczna

Najnowsze technologie

Wszystkim, którzy są zainteresowani uzupełnieniem braków w uzębieniu, polecamy szeroki zakres usług protetycznych. Nasza oferta obejmuje zarówno uzupełnienia tradycyjne jak i nowoczesne, oparte na nowych technologiach i materiałach.