Mosty

Mosty są to stałe uzupełnienia protetyczne trwale osadzone w jamie ustnej, za pomocą których wypełnia się jedno- lub kilkuzębowe braki w uzębieniu.

Z uwagi na walory czynnościowe, estetykę i wygodę pacjenta mosty powinny być stosowane do odbudowy częściowych braków uzębienia w tych wszystkich przypadkach, w których warunki w jamie ustnej na to pozwalają. Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych metod uzupełniania braków zębowych, znacznie wygodniejsza od protez ruchomych i nieporównanie tańsza niż wszczepianie implantów.

Mosty są trwałym, odpornym na ścieranie uzupełnieniem protetycznym, które odznacza się jednocześnie estetycznym wyglądem (trudno je odróżnić od zębów naturalnych). Zapewniają one ponadto pełen komfort użytkowania, gdyż:

  • zakładane są na stałe
  • nie zajmują w ustach więcej miejsca niż zęby naturalne
  • przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, przez ozębną zębów filarowych, dzięki czemu podczas żucia nie odczuwa się dyskomfortu
  • umożliwiają odbudowę prawidłowego zgryzu oraz zapobiegają zanikowi kości wyrostka zębodołowego.

Każdy most protetyczny składa się z filarów i przęsła. Funkcję filarów pełnią zęby bezpośrednio sąsiadujące z luką w uzębieniu, po wcześniejszym oszlifowaniu i osadzeniu na nich koron, natomiast zamocowane na nich przęsło tworzą sztuczne zęby wypełniające lukę.

Mosty wykonywane są z tych samych materiałów, jakich używa się w koronach protetycznych. Może to więc być akryl (w mostach tymczasowych), stopy metali nieszlachetnych i stopy złota oraz porcelana i cyrkon. Ze względów estetycznych dziś już w zasadzie nie stosuje się mostów metalowych, lecz łączy metal z porcelaną lub proponuje się pacjentom mosty porcelanowe na podbudowie z cyrkonu.

Postępowanie kliniczne

  • Czynności poprzedzające leczenie:
    • zakwalifikowanie pacjenta do wykonania mostu,
    • wybór rodzaju mostu,
    • w przypadku, gdy któryś z zębów filarowych jest zniszczony – przeleczenie kanałowe, ewentualnie wykonanie wkładu korzeniowego,
  • pobranie wycisku, na podstawie którego zostanie wykonany most tymczasowy,
  • oszlifowanie zębów filarowych (zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, więc jest bezbolesny),
  • pobranie wycisków, na podstawie których zostanie wykonany most właściwy,
  • ustalenie koloru przyszłego mostu,
  • zabezpieczenie oszlifowanych zębów filarowych koronami tymczasowymi lub umocowanie na nich mostu tymczasowego,
  • przymiarka mostu i ewentualne dokonanie korekt,
  • zacementowanie mostu na stałe.

Rodzaje mostów

Mosty ceramiczne na podbudowie metalowej

Jest to rodzaj mostów składających się z odlanego z metalu szkieletu, który stanowi podbudowę konstrukcji oraz z warstwowo napalanej na tę podbudowę porcelany. Metalowy szkielet gwarantuje dużą wytrzymałość mostu, zaś porcelana zapewnia dobry efekt estetyczny. Do wykonania podbudowy mostu używa się specjalnych, bezpiecznych dla organizmu stopów metali nieszlachetnych lub stopów złota.Najwięcej zalet mają mosty wykonane na podbudowie ze złota. Są wyjątkowo szczelne, co w połączeniu z antybakteryjnym działaniem złota zapewnia oszlifowanym zębom filarowym mostu bardzo dobrą ochronę. Ponadto ten rodzaj mostów, ze względu na antyalergiczne właściwości złota, jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób uczulonych na metale nieszlachetne.

Mosty na podbudowie cyrkonowej

Mosty ceramiczne na podbudowie cyrkonowej to najnowocześniejsze i bardzo zaawansowane technologicznie osiągnięcie współczesnej stomatologii, które jest w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających pacjentów. Ich podbudowę stanowi tlenek cyrkonu, który nie ma metalicznej barwy i jest przezierny, dzięki czemu odbija światło w sposób zbliżony do naturalnego. Połączenie tego materiału z porcelaną daje doskonały efekt estetyczny przy zachowaniu wytrzymałości nieustępującej mostom na podbudowie metalowej. Mosty na podbudowie cyrkonowej mają też inne zalety:

  • nie wykazują właściwości alergicznych,
  • nie podrażniają tkanek,
  • charakteryzują się niskim przewodzeniem ciepła.

Mosty na podparciach szklanych ZX-27

Mosty na podparciach szklanych utrzymują się na zachowanych zębach własnych pacjenta i na szklanych podparciach wbudowanych w miejsce brakujących zębów filarowych. Stanowią one nowoczesne, niekonwencjonalne rozwiązanie protetyczne dla osób, u których niemożliwe jest wykonanie klasycznego mostu z powodu niewystarczającej liczby zachowanych zębów. Skorzystanie z tego rozwiązania to jedyny sposób na to, by w przypadku braku zębów w tylnym odcinku łuku zębowego a także zbyt dużej luki pomiędzy zachowanymi zębami można było uzupełnić brakujące zęby, unikając zarazem wszczepiania implantów albo zastosowania protezy ruchomej. Podparcia szklane mogą bowiem z powodzeniem zastępować zęby filarowe, mogą też podpierać przęsła rozległych mostów.

Wykonuje się je ze specjalnego szkła, dostosowując idealnie ich kształt do wyrostka zębodołowego pacjenta. Wmontowane w przęsła mostów spoczywają luźno na wyrostku zębodołowym i w ten sposób zapewniają mostom stabilność.

Zastosowanie mostów na podparciach szklanych daje zadowalający efekt funkcjonalny i kosmetyczny przy rozsądnym obciążeniu finansowym. Niestety wykonanie tego uzupełnienia protetycznego nie zawsze jest możliwe. POLECAMY PAŃSTWU: mosty ceramiczne na podbudowie z chromokobaltu lub złota, mosty na podbudowie cyrkonowej. mosty na podparciach szklanych ZX - 27 POSTĘPOWANIE KLINICZNE Czynności poprzedzające leczenie: zakwalifikowanie pacjenta do wykonania mostu, wybór rodzaju mostu, w przypadku, gdy któryś z zębów filarowych jest zniszczony – przeleczenie kanałowe, ewentualnie wykonanie wkładu korzeniowego, pobranie wycisku, na podstawie którego zostanie wykonany most tymczasowy, oszlifowanie zębów filarowych (zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, więc jest bezbolesny), pobranie wycisków, na podstawie których zostanie wykonany most właściwy, ustalenie koloru przyszłego mostu, zabezpieczenie oszlifowanych zębów filarowych koronami tymczasowymi lub umocowanie na nich mostu tymczasowego, przymiarka mostu i ewentualne dokonanie korekt, zacementowanie mostu na stałe.